Elektrokémia az a tudományág, amely az elektromos és kémiai folyamatok közötti kapcsolatokat vizsgálja. Az elektrokémia tanulmányozza azokat a reakciókat, amelyek során elektromos energia alakul át kémiai energiává, és fordítva. Az ilyen folyamatok során elektronok kerülnek át egyik anyagból a másikba, ami például elemekben vagy akkumulátorokban is megtörténik.
Az elektrokémia fontos szerepet játszik mindennapjainkban, mivel számos hétköznapi eszköz alapul ezen a tudományterületen, mint például az akkumulátorok és az elemek. Emellett az elektrokémia fontos az energetikai tárolás, a korrózió megelőzése és az anyagok előállítása terén is.
Példák az elektrokémiára:
-
Akkumulátorok: Az autókban és mobil eszközökben használt akkumulátorok mind elektromos energiát alakítanak át kémiai energiává vagy fordítva, hogy tárolják vagy leadják az energiát.
-
Elektrolizálás: Az elektrolízis során elektromos áram segítségével kémiai reakciókat hajtanak végre, például vízbontásra hidrogén és oxigén előállítására.
-
Korrózió: Az elektrokémia megértése segít a fémek rozsdásodásának megakadályozásában, mivel a korrózió elektrokémiai reakciók eredménye.
-
Galváncellák: Az ezekben a cellákban zajló elektrokémiai reakciók elektromos áramot termelnek.
-
Üzemanyagcellák: Az autók hajtására is használhatók, mivel a benzin vagy hidrogén reakciója során elektromos áramot generálnak.
Az elektrokémia tehát számos alapvető technológiánknak adja az elméleti hátteret és a gyakorlati megvalósítást.