A "szignifikancia" szó jelentése a statisztikában annak mértékére utal, hogy egy mérés vagy eredmény mennyire különbözik a véletlentől vagy egy null hipotézistől. Egy eredmény akkor mondható szignifikánsnak, ha a valószínűsége annak, hogy a megfigyelt hatás vagy különbség pusztán a véletlen eredménye legyen, alacsonyabb egy megadott szignifikanciaszintnél (általában 0,05 vagy 0,01). Magyarán, a szignifikancia azt jelzi, hogy mennyire bízhatunk abban, hogy az eredmény nem a véletlen műve.
Példák a szignifikanciára:
-
Kisérlet: Egy kutató megvizsgálja, hogy egy új gyógyszer hatékonyabb-e, mint egy már piacon lévő. Ha az új gyógyszer szignifikáns javulást mutat a betegek állapotában, akkor valószínű, hogy a hatás nem csak a véletlen műve.
-
Felmérés: Egy piackutató megvizsgálja, hogy egy termék reklámkampánya növeli-e az eladásokat. Ha az adatok elemzése szignifikáns növekedést mutat az értékesítésben, akkor a kampány várhatóan sikeres volt.
-
Oktatás: Egy tanulmány azt vizsgálja, hogy egy új tanítási módszer javítja-e a diákok teljesítményét. Ha a szignifikancia elemzés alátámasztja a teljesítmény javulását, akkor érdemes lehet bevezetni az új módszert.
Szignifikancia tehát segít eldönteni, hogy egy megfigyelt hatás valószínűleg igaz vagy csak véletlen ingadozás eredménye.