alkoholát

1 perc olvasás

Az "alkoholát" kifejezés a kémiában használt fogalom, amely az alkoholok bázikus formáira utal. Ezek a szerves molekulák, amelyeket alkoholokból nyernek ki stabilis bázisok segítségével, például alkálifémekkel történő reakció során. Az alkoholátok jellemzően sók hasonmásai, ahol az alkoholok hidroxilcsoportja -OH helyett -O^- alakban van jelen, és egy fém kationnal képez sót.

Példák az alkoholátokra:

  • Nátrium-metoxid (NaOCH₃)
    Alkoholát, amelyet metanolból (CH₃OH) és nátriumból (Na) készítenek. Gyakran használják az ipari szerves szintézisekben, például biodízel előállításánál.

  • Kálium-terc-butilát (KOtBu)
    Az egyik leggyakoribb erős bázis az organikus szintézisben. Káliummal és terc-butilalkohollal (C₄H₉OH) állítják elő.

  • Nátrium-etoxid (NaOCH₂CH₃)
    Etanolból (C₂H₅OH) készítik nátrium segítségével. Szintén fontos reagens a különböző szerves reakciókban, például alkilálási folyamatokban.

Az alkoholátok tehát alapvető szerepet játszanak a kémiai reakciókban, főként az iparban és a laboratóriumi körülmények között az organikus vegyületek előállítására és átalakítására használt folyamatokban.

Legtöbbet keresett szavak és kifejezések

Legfrissebb szavak a szótárban

Megosztás
SzóLexikon
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.