Agnoszticizmus jelentése
Az "agnoszticizmus" egy világnézeti és filozófiai irányzat, mely szerint az isteni vagy transzcendens dolgok (például Isten létezése) megismerése emberi ésszel nem lehetséges. Az agnosztikusok általában azt állítják, hogy nincsenek olyan megbízható bizonyítékok vagy logikai érvek, amelyek egyértelműen alátámasztanák, vagy cáfolnák Isten, illetve más metafizikai entitások létezését.
Az agnoszticizmus különbözik az ateizmustól, mivel az ateizmus aktívan tagadja Isten létezését, míg az agnoszticizmus nyitva hagyja ezt a kérdést, mondván, hogy ez az emberi tudás számára hozzáférhetetlen. Az agnoszticizmus gyakran összetévesztésre kerül a szkepticizmussal, ami általános hitetlenkedést jelent mindenféle meg nem alapozott állítással szemben.
Példák az agnoszticizmusra:
- Agnosztikus teizmus: Ez a nézet azt jelenti, hogy valaki személyesen hisz egy isteni lény létezésében, de elismeri, hogy ezt nem lehet bizonyítani.
- Agnosztikus ateizmus: E szerint valaki nem hisz Isten létezésében, de nem állítja határozottan, hogy Isten nem létezhet.
- Tudományos agnoszticizmus: Azok az emberek, akik szerint csak tudományosan igazolható dolgokban lehet biztosnak lenni, és minden más kérdésre (ilyen például Isten létezése) a válasz az „nem tudjuk”.
Az agnoszticizmus filozófiai értelemben a nyitottságot és szellemi alázatot hirdeti az ismeret határaival szemben.