Az "agnoéták" egy kevésbé ismert vallási szekta tagjait jelöli, akik a korai keresztény időszakban élték meg hitüket. A szó a görög "agnoia" szóból származik, ami "tudatlanság"-ot vagy "nem tudni"-t jelent. Az agnoéták olyan keresztények voltak, akik hittek abban, hogy Isten természete és akaratának bizonyos részei teljesen megismerhetetlenek a számunkra. Úgy gondolták, hogy az isteni titkokat csak Isten maga ismeri, így emberi szempontból ezek rejtettek maradnak.
Példák az agnoéták hitelveire és gyakorlatára:
- Isten misztériuma: Az agnoéták azt vallották, hogy Isten sok tulajdonsága és terve rejtett az emberi megértés elől.
- Alázat a hitben: Számukra fontos volt az alázat, azaz az isteni titkok megértésére irányuló emberi törekvések korlátozottságának elfogadása.
- Ellentét más szektákkal: Ellentétben más csoportokkal, akik azt vallották, hogy rendelkeznek különleges ismeretekkel Istenről, az agnoéták hangsúlyozták a tudatlanságot bizonyos dolgokkal kapcsolatban.
- Misztikus irányultság: Hitükben a misztikus megközelítés fontos szerepet kapott, az isteni természet közvetlen megértése nélkül is törekedtek közeledni Istenhez.
- Teológiai szerénység: Az agnoéták elismertek olyan kérdéseket, amelyekre nincs biztos válasz, és nem próbálták erőltetni az egyértelmű teológiai álláspontokat ezekben az ügyekben.