izokromoszóma

1 perc olvasás

Az izokromoszóma egy olyan fajta kromoszóma, amelynek két karja genetikai tartalom szempontjából azonos, vagyis ugyanazzal a génszekvenciával rendelkeznek. Ez a kromoszómális eltérés úgy alakul ki, hogy a kromoszóma az anafázis során nem „normálisan” válik szét, hanem a centroméra mentén függőlegesen hasad, így az eredeti két kar helyett két azonos (akár rövid, akár hosszú) kar keletkezik.

Ezek az eltérések különböző genetikai rendellenességekhez vezethetnek, mivel a genetikai információ kiegyensúlyozatlansága alakulhat ki.

Példák az izokromoszómákra

  1. Turner-szindróma: Az X kromoszóma izokromoszómája (i(Xq)) esetén fordul elő, ahol a normál X kromoszóma helyett két hosszú kar tartalmú X kromoszóma van jelen.
  2. Down-szindróma: Bár ritkább, az izokromoszóma a 21-es kromoszóma esetében (i(21q)) is kialakulhat, ami szintén hozzájárulhat a szindróma megjelenéséhez.
  3. Pallister-Killian szindróma: Ebben az esetben a 12. kromoszóma hosszú karján figyelhető meg izokromoszómaképződés.

Az izokromoszómák által okozott genetikai rendellenességek diagnosztizálása kromoszóma-analízisek és genetikai vizsgálatok során történik, és a megértésük segíthet különböző genetikai szindrómák pontosabb azonosításában, valamint az egyéb kromoszómális eltérések kutatásában.

Legtöbbet keresett szavak és kifejezések

Legfrissebb szavak a szótárban

Megosztás
SzóLexikon
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.