Az "izoklinális" kifejezés földtani (geológiai) terminológia, mely a kőzetrétegek elhelyezkedésére utal. Az izoklinális redők olyan hajlott kőzetrétegeket jelölnek, ahol a redő szárnyai párhuzamosak, és általában hirtelen, meredek hajlásaik vannak. Az ilyen struktúrák gyakran a földtani erők, például a lemeztektonika hatására alakulnak ki, amikor nagy nyomás és hőmérséklet hatására a rétegek elmozdulnak, torzulnak.
Példák:
-
Izoklinális redő a hegységben: Olyan hegységekben, mint az Alpok vagy a Kárpátok, találhatók izoklinális redők, ahol a földkéreg összehúzódása miatt a kőzetrétegek erősen meghajlanak és párhuzamossá válnak.
-
Izoklinális szerkezetek a bányászatban: Bányászati helyszíneken, ahol mélyebb rétegek tárulnak fel, gyakran fedezhetők fel izoklinális redők, melyek információt szolgáltatnak a térség földtani történetéről.
-
Vizsgálatok szénhidrogének után kutatva: Az izoklinális alakzatok tanulmányozása segíthet szénhidrogén-lelőhelyek felkutatásában, mivel ezek a struktúrák gyakran kapcsolódnak kőolaj- és földgázbecsapódásokhoz.
-
Földtani térképezés: A földtani térképeken az izoklinális redőformák ábrázolása segíti a kutatókat a különböző földtani rétegek elhelyezkedésének és elmozdulásának megértésében.