Az "izoszter" olyan kémiai fogalom, amely azokat az atomokat vagy molekulákat jelöli, amelyek hasonló szerkezettel rendelkeznek vagy hasonló kémiai környezetben találhatók, de eltérő kémiai összetételük lehet. Egy adott izoszterpár vagy izosztersorozat tagjai közötti megkülönböztető jegy az, hogy egy meghatározott szerkezeti elem vagy atom helyettesítése minimális változást eredményez az anyag fizikai és kémiai tulajdonságaiban. Az izosztereket gyakran alkalmazzák a kémiai reaktivitás és a biológiai hatások kutatásában, mivel segíthetnek megérteni, hogyan befolyásolják az atomcserék a molekula viselkedését. Ez különösen hasznos lehet gyógyszerkutatás során, ahol a hasonló hatással bíró, de eltérő kémiai összetételű vegyületeket keresik.
Példák az izoszterekre:
- N2 és CO: Mindkét molekula lineáris szerkezetű és hasonló fizikai tulajdonságokkal bír, annak ellenére, hogy különböző atomokból állnak.
- O2 és S2: Mindkét molekula diatomikus, de az O2 oxigénből, az S2 kénből áll.
- CH4 és NH3: A metán (CH4) és az ammónia (NH3) izoszterek, mivel az ammónia nitrogénatomját egy CH csoport helyettesíti, de a szerkezetük és elsődleges geometriai tulajdonságaik hasonlók.
- BF3 és CO32-: A bór-trifluorid (BF3) és a karbonát ion (CO32-) is gyakran izoszterek, tekintve, hogy mindkettő síkháromszög szerkezetű.