irredentizmus

1 perc olvasás

Irredentizmus egy politikai eszme, amely azon a meggyőződésen alapul, hogy egy ország vagy nép területén olyan földek találhatók, amelyek történelmileg, kulturálisan vagy etnikailag hozzá tartoznak, de jelenleg más állam fennhatósága alatt állnak. Az irredentisták célja ezen területek visszaszerzése vagy egyesítése az anyaországgal. Gyakran érzelemmel teli és nacionalista alapokon nyugvó mozgalom, amely néha konfliktusokhoz is vezethet.

Példák:

  • Olasz irredentizmus: Az olasz nemzeti mozgalom, amely Trieszt, Dél-Tirol és más, egykor Osztrák–Magyar Monarchiához tartozó területek megszerzésére törekedett.
  • Nagy-Magyarország eszme: A történelmi Magyarország területének visszaállítására irányuló törekvés, amely a Trianoni békeszerződés után merült fel.
  • Nagy-Albánia: Az albánok azon törekvése, hogy az albánok lakta területeket, mint Koszovó és Észak-Macedónia egyes részeit egy államba egyesítsék.
  • Izrael és a palesztin területek: Egyes izraeli mozgalmak célja az egész bibliai terület kontrollálása.
  • Ír nacionalizmus: Az Írország és Észak-Írország egyesítésére való törekvés ír nacionalisták részéről.

Legtöbbet keresett szavak és kifejezések

Legfrissebb szavak a szótárban

Megosztás
SzóLexikon
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.