Ironic

2 perc olvasás

Az ironikus szó olyan helyzetekre vagy megnyilvánulásokra utal, amikor valaki nem azt mondja, ami valóban a szándéka, hanem általában éppen az ellenkezőjét fejezi ki – sokszor gúnyosan, csipkelődően vagy elgondolkodtató célzattal. Az irónia lényege abban rejlik, hogy a felszínen elhangzott kijelentés mögött egy mélyebb, rejtett jelentés húzódik meg, amelyet a hallgató vagy olvasó az összefüggésekből képes felismerni.

Az ironikus megjegyzések vagy cselekedetek gyakran társadalmi, kulturális vagy személyes helyzeteket bíráló, nevettető, vagy éppen kritikus szándékkal jelennek meg. Ironiát használunk például, amikor valami nagyon kellemetlen vagy ellentmondásos helyzetre akarunk finoman reflektálni.

Példák ironikus kifejezésekre

  1. Valaki elázik az esőben, mire azt mondja:

    „Na, ez aztán igazán remek nap kirándulni!”

  2. Egy diák elfelejti megírni a házi feladatát, és a tanára megszólal:

    „Hát persze, te mindig ilyen szorgalmas vagy!”

  3. Egy barátod egyértelműen elront valamit, mire ezt mondod neki:

    „Hát te aztán tényleg egy zseni vagy!”

  4. A kollégád már harmadszorra késik el a héten, és megjegyzed:

    „Pontosságod egyszerűen irigylésre méltó!”

  5. Egy baráti társaságban az étteremben odahozták a hideg levest, mire valaki odaszól:

    „Így legalább tovább tart a forró nyári érzés!”

Az irónia felismeréséhez általában szükséges, hogy az adott helyzet társadalmi-kulturális szabályait, kontextusát ismerjük. Egy kívülállónak vagy a nyelvet nem jól beszélőnek néha nehéz észrevenni, mikor beszél valaki ironikusan.


Az „ironikus” szó szinonimái

Bár az ironikus szónak nincsenek teljesen pontos, minden helyzetben felcserélhető szinonimái, mégis vannak hasonló jelentésű szavak, amelyeket ilyen kontextusokban gyakran használunk:

  • gúnyos
  • csipkelődő
  • szarkasztikus
  • élcelődő
  • cinikus (bár a cinizmus jelentése árnyaltan eltérhet az iróniától)
  • kétértelmű

Összefoglalás

Az ironikus szó tehát arra utal, amikor valaki úgy mond valamit, hogy igazából az ellenkezőjét, vagy valami mást akar ezzel kifejezni – legtöbbször humoros vagy kritikus céllal. Ha figyelsz a hangsúlyra, helyzetre és a mondat mögötti szándékra, könnyen felismerheted az iróniát a mindennapi beszédben vagy írásban.

Legtöbbet keresett szavak és kifejezések

Legfrissebb szavak a szótárban

Megosztás
SzóLexikon
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.