Hűbérbirtok

1 perc olvasás

Hűbérbirtok jelentése a középkori társadalmi rendszerre, vagyis a feudalizmusra utal. A hűbérbirtok egy olyan földterület, amelyet egy hűbérúr – általában nemesi rangú személy – adott a vazallusának, azaz egy alávetett személynek, cserébe annak hűségéért és különféle szolgáltatásokért. A vazallus a hűbérbirtokot használhatta, és annak jövedelméből megélhetett, de a föld tényleges tulajdonosa a hűbérúr maradt. A hűbérbirtok birtoklása gyakran katonai szolgálathoz, tanácsadáshoz vagy egyéb kötelezettségekhez volt kötve.

Példák hűbérbirtokra:

  • Lovagrendi hűbérbirtok: A lovagok gyakran kaptak földet szolgálataikért, melyet a király vagy egy hűbérúr adott nekik, cserébe katonai szolgálatokért.
  • Egyházi hűbérbirtok: Az egyház is kaphatott vagy birtokolhatott hűbérbirtokot, amelyet aztán kiadott másoknak művelésre, cserébe vallási vagy pénzügyi kötelezettségekért.
  • Királyi hűbérbirtok: A királyok gyakran osztogattak hűbérbirtokokat a hűségükért cserébe, esetleg hogy politikailag megbízható vazallusokat neveljenek ki.
  • Bárói hűbérbirtok: Bárók birtokolhattak földet, melyet kisebb nemeseknek adtak ki, így biztosítva láncszerű hierarchiával saját hatalmukat és befolyásukat.

Érdekes, hogy a hűbérbirtokok rendszere nagyban hozzájárult a feudális társadalom kialakulásához és fennmaradásához.

Legtöbbet keresett szavak és kifejezések

Legfrissebb szavak a szótárban

Megosztás
SzóLexikon
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.