A „drag queen” egy angol eredetű kifejezés, amely az utóbbi néhány évtizedben a magyar nyelvben is elterjedt. Magyarul általában változatlan formában használjuk, nincs konkrét, bevett magyar megfelelője, de körül lehet írni.
A drag queen olyan előadó – általában férfi –, aki különösen feltűnő, sztereotipikusan nőies ruhákba és sminkbe öltözve, teátrális módon jeleníti meg a női szerepeket. A „drag” szó az angol to drag (húzni, vonszolni ruhaértelmezésben: uszályos ruha viselése), a „queen” pedig királynőt jelent, de a szóösszetétel jelentése messze túlmutat a szó szerinti fordításon. A drag queen-ek gyakran lépnek fel bárokban, klubokban, színpadokon, ahol előadásaik főleg szórakoztatóak, túlzóak, gyakran humorosak vagy parodisztikusak, és erősen hangsúlyozzák a nőiességgel kapcsolatos sztereotípiákat.
A drag műfaj nemcsak szórakoztatás, hanem önkifejezési forma, sőt egyeseknél identitás is lehet. Nem szükséges, hogy az illető transznemű legyen vagy nőnek érezze magát – a drag queen show-k elsősorban a színház, a performansz és az önkifejezés terepei.
Drag queen példák (ismert előadók, ikonok):
- RuPaul – A világ leghíresebb drag queen-je, a RuPaul’s Drag Race műsor házigazdája.
- Divine – Kultikus amerikai drag queen, filmszínész.
- Conchita Wurst – Az Eurovíziós Dalfesztivál osztrák győztese 2014-ben.
- Lady Bunny – Amerikai előadóművész és DJ.
- Bianca Del Rio – Komikus, RuPaul’s Drag Race 6. évadának győztese.
- Miz Cracker – New York-i drag queen, szintén feltűnt a Drag Race-ben.
Magyarországi példák:
- Lady Dömper – Az egyik legismertebb magyar drag queen.
- Fruzsina – Szintén hazánkban népszerű előadó.
- Pocahontas – Több éjszakai klubban és rendezvényen is fellépett.
A drag queen szó szinonimái
Bár a magyar nyelvben elterjedtek a körülírások (pl. „férfi női ruhában”, „női imitátor”), a „drag queen”-nek nincsen egyértelmű, egyszavas magyar megfelelője vagy szinonimája. Ezek a kifejezések azonban előfordulnak:
- nőimitátor
- traveszti előadó / travesztita (bár a „traveszti” vagy „travesztita” inkább a hagyományos kabaré-, illetve varieté-szereplőkre utal, nem feltétlenül azonos a drag queen kultúrával)
- performer (előadóművész)
A drag queen kultúra szerves része a modern popkultúrának, az LMBTQ+ közösség láthatóságának növekedésében is fontos szerepet játszik. Előadásaik a humor és teátrális megjelenés mellett gyakran társadalmi üzeneteket is továbbítanak.
Összefoglalva:
A „drag queen” egy olyan előadó (többnyire férfi), aki női ruhában, túlzó, sokszor parodisztikus módon ad elő showműsorokat, hangsúlyozva a női sztereotípiákat. Magyarul is ilyen formában használjuk, nincsen pontos fordítása vagy szinonimája, de nőimitátornak, traveszti előadónak is nevezhetik.