A „cisztoszkópia” egy orvosi vizsgálati eljárás, amelynek során az orvos egy cisztoszkóp nevű eszközt vezet be a húgycsövön keresztül a hólyagba, hogy megvizsgálja annak belső felületét. Ez az eszköz egy vékony, hajlékony cső, amely egy világító és kamerás rendszert tartalmaz, lehetővé téve az orvos számára, hogy élő képet kapjon a húgyutak és a hólyag állapotáról. A cisztoszkópia segíthet diagnosztizálni és kezelni különböző urológiai problémákat, mint például a húgyúti fertőzések, a hólyagkövek, vagy akár a daganatok.
Példák
- Diagnózis céljából: A cisztoszkópia során az orvos kereshet eltéréseket, daganatokat vagy más rendellenességeket a hólyagban vagy a húgyutakban.
- Terápiás célból: Az eljárás során orvosi eszközökkel kezelhetőek kisebb problémák, mint a húgycső szűkületek vagy hólyagkövek eltávolítása.
- Mintavétel: Az orvos a cisztoszkóp segítségével mintát vehet a hólyagszövetből laboratóriumi elemzés céljából.
- Hólyagkövek eltávolítása: Az eszközzel kisebb köveket lehet megtalálni és eltávolítani, ezzel enyhítve a beteget a fájdalomtól és a diszkomforttól.
Szinonimák
Nincsenek közvetlen szinonimák a „cisztoszkópia” szóra a köznyelvben, de az orvoslásban használt kifejezések között a „hólyagtükrözés” találó lehet a eljárásra utalva.