A "woke" szó az angolból származik, és a magyar nyelvben is egyre gyakrabban használják, különösen a fiatalabb generációk. Az eredeti jelentése "ébren lévő" vagy "tudatos". Az utóbbi években a kifejezés sokkal többet jelent: társadalmi tudatosságot, különösen a faji és társadalmi igazságtalansággal szembeni érzékenységet jelent. Az a személy, aki "woke", tisztában van a különböző társadalmi problémákkal, például a rasszizmussal, szexizmussal, és az egyenlőtlenségekkel, és aktívan részt vesz ezek megoldásában vagy legalábbis a megértésükben.
Példák:
-
Rasszizmus elleni harcban résztvevő személy: Valaki, aki aktívan küzd az előítéletek és a diszkrimináció ellen, és támogatja a faji egyenlőséget.
-
Szexizmus tudatosítása: Az, aki felismeri és ellenzi a nők és férfiak közti egyenlőtlen bánásmódot, és támogatja a nemek közti egyenlőséget.
-
Környezetvédelem iránti elkötelezettség: Valaki, aki tisztában van azzal, hogy az emberi tevékenység hogyan hat a környezetre, és aktívan dolgozik a bolygó megóvásáért.
-
Társadalmi igazságossági mozgalmak támogatója: Az, aki részt vesz különböző mozgalmakban, mint például a #BlackLivesMatter vagy a #MeToo, hogy elérje a társadalmi igazságosságot.
A "woke" tehát szinonimává vált azzal, hogy tudatosak vagyunk az embereket körülvevő társadalmi és politikai kérdésekkel kapcsolatban, és cselekszünk is ezek érdekében.