A "helikopter szülő" kifejezés olyan szülőket ír le, akik túlzottan beleavatkoznak gyermekeik életébe, folyamatosan figyelnek rájuk, és megpróbálnak minden körülményt irányítani, hogy a gyermek ne szembesüljön kihívásokkal vagy kudarccal. Az ilyen szülők gyakran túlságosan védelmezőek és mindent ellenőrizni szeretnének, ami a gyermekeikkel történik. A fogalom abból ered, hogy ezek a szülők mintha "helikopterként" lebegnének a gyermekeik felett, s mindent látnának, mindent irányítani akarnának.
Példák a helikopter szülő viselkedésére:
-
Folyamatos ellenőrzés: Az iskola vagy edzés után azonnal felhívják a gyermeket, hogy részletesen kikérdezzék őt a napjáról.
-
Túlszervezés: A gyermek minden idejét betöltik különórákkal és programokkal, hogy ne legyen "elvesztegetett" idő.
-
Problémák megoldása: Amikor valami nem sikerül, azonnal közbelépnek, és megoldják a gyerek helyett a problémát.
-
Kudarctól való félelem: Számukra a gyermek sikertelensége nem opció, így gyakran írásokat, beadandókat írnak meg helyettük.
-
Szociális események kontrollálása: Válogatják, hogy kikkel barátkozzon a gyermek, és mely társasági eseményeken vegyen részt.
A helikopter szülői magatartás oka sokszor a szülők aggodalma és a gyermek iránti szeretet, de idővel korlátozhatja a gyermek önállóságát és problémamegoldó képességeit.