A „fabula togata” egy latin kifejezés, amely az ókori római színház egy műfajára utal. A jelentése magyarul körülbelül „tógás színdarab”. Ezek a darabok a római mindennapi életet ábrázolták, cselekményük a helyi kultúrában gyökerezett, szemben a „fabula palliatá”-val, amely az ókori görög életet mutatta be.
Tartalom
Példák
- Titus Maccius Plautus és Publius Terentius Afer műveiről: Bár ők elsősorban a „fabula palliata” műfajban alkottak, érdemes megemlíteni, mivel a „fabula togata” közvetlen elődjeinek tekinthetők.
- Lucius Afranius művei: Ő volt az egyik ismert szerző, akinek munkássága a „fabula togata” műfajhoz kapcsolódik. Sajnos pontos darabokat nem tudunk kiemelni az idő vasfoga miatt, de művei ismerték népszerűségüket a saját korukban.
- Titus Quinctius Atta művei: További neves szerző, aki a római kulturális környezetre támaszkodott a darabjai megírása során.
Szinonimák
Jelenleg közvetlen szinonimája a „fabula togata”-nak nem létezik, mivel egy speciális műfajra utal. Azonban a latinizmusokra és színházi darabok nevére vonatkozó fogalmak hasonló kontextusban használhatók.