A „naumachia” szó a görög „nau-,” azaz hajó, és „-machia,” azaz csata szavakból ered, és hajócsatát jelent. Az ókorban a rómaiak által rendezett tengeri csaták színlelt előadásai vagy bemutatói voltak, amelyeket gyakran szárazföldi arénákban rendeztek meg. Ezek az események nemcsak szórakoztatási célokat szolgáltak, hanem a nézők számára látványos bemutatót nyújtottak a tengeri hadviselésről is.
Példák naumachiákra:
- Caesar naumachiája (Kr. e. 46): Julius Caesar az első naumachiát Rómában rendezte a tibériusi Campus Martius közelében. Egy mesterséges tavat ásattak a bemutató számára.
- Augusztus naumachiája (Kr. e. 2): A császár által rendezett nagyszabású naumachia, amit a Tiberis folyó közelében tartottak. Mintegy 3000 harcos és 30 hajó vett részt a bemutatóban.
- Claudius naumachiája (Kr. u. 52): A római Napoca nevű város egyik mesterséges taván Claudius császár rendezett egy hasonló eseményt, ahol különböző nemzetiségű harcosok csaptak össze.
A naumachiák különlegességük révén az ókori Róma kedvelt időtöltései közé tartoztak, így fontos részét képezték a római kultúrának és szórakoztatásnak.