Habituáció a pszichológiában és a biológiában azt a folyamatot jelenti, amikor egy szervezet csökkenő válaszreakciót mutat egy ismétlődő ingerre. Ez egy adaptív mechanizmus, amely segít a figyelmet kevésbé fontos ingerekre irányítani. Gyakorlatilag az élőlény "hozzászokik" az ingerhez, így erőforrásait más, fontosabb dolgokra fordíthatja.
Példák a habituációra:
- Hangos városi zajok: Egy nagyvárosban élő ember idővel kevésbé érzékeli az utcai zajokat, mint például a forgalom vagy szirénák.
- Óra ketyegése: Ha belépünk egy szobába, ahol hangosan ketyeg egy óra, először zavarhat minket, de idővel már szinte észre sem vesszük.
- Új illatok: Amikor belépünk egy illatosított helyiségbe, először intenzíven érezzük az illatot, de néhány perc elteltével már nem figyelünk rá.
- Ruha érzete a bőrön: Új ruha viselésekor először érezzük az anyag érintését, de idővel megszokjuk és már nem figyelünk rá.
- Zúgó ventilátor: Egy hűvös levegőt biztosító ventilátor hangja eleinte zavaró lehet, de egy idő után már alig halljuk.
- Állandó hőmérséklet: Egy fűtött szobába lépve először melegnek érezzük, de később testünk alkalmazkodik és kevésbé fogjuk melegnek érezni.