A „program” szó ma már szinte mindenki számára ismerős, és többféle jelentéssel is bír. A szó eredetileg egy tervet, előzetes elképzelést jelent, amit valamilyen cél elérésére dolgoztak ki. Napjainkban a „program” többféle helyzetben is előfordul, például a mindennapi életben, a számítástechnikában, vagy akár a szórakozás területén is.
Tartalom
Mit jelent tehát a „program” szó?
- Tervezett esemény vagy eseménysorozat: Olyan események sorrendje, amit egy adott alkalomra vagy időszakra kidolgoztak. Ez lehet például egy esküvő, egy fesztivál vagy egy konferencia menetrendje.
- Számítástechnikai program: Olyan sor utasítás vagy szoftver, amit egy számítógép vagy más eszköz végrehajt, hogy bizonyos feladatokat elvégezzen.
- Terv, projekt: Általánosságban bármilyen előre megtervezett cselekedetek, lépések összessége, mely egy célt szolgál (például fejlesztési program, oktatási program).
- Rádiós vagy tévéműsor: Az is előfordul, hogy egy adott médiában futó műsort nevezünk programnak.
Példák arra, hogy mire használjuk a „program” szót
- Ma este moziba megyek, ez a hétvégi programom.
- Az iskolában új oktatási programot vezettek be.
- Írtam egy egyszerű programot, ami számolja a bevitt adatokat.
- A koncert programja reggel tízkor kezdődik.
- Kedvenc rádióműsorom a reggeli programban szerepel.
A „program” szó magyar szinonimái
- terv,
- műsor,
- eseménynaptár (bizonyos esetekben),
- menetrend,
- szoftver (csak informatikában).
Láthatod, hogy a „program” szó többféle jelentést hordoz, és nagyon sokféle helyzetben használjuk – érdemes mindig a szövegkörnyezetből eldönteni, pontosan mire is utal!